Xsara Picasso 2.0 HDI i pomaranczowa kontrolka silnika

Czasami zdarzają się naprawdę kiepskie zbiegi okoliczności. Własnie tak też było w  przypadku naszej Xsary. Cały problem z działaniem samochodu rozpoczął się dzień po tym, jak zostało do niej wlane paliwo, które przez jakiś czas stało sobie nie ruszane. Po wejściu do samochodu i przekręceniu kluczyka w pozycję zapłonu zapala się nam standardowo kilka kontrolek.

Przykładowa deska rozdzielcza

 

Uwaga! Jeśli trafiłeś tutaj, gdyż sam masz problem z pomarańczową kontrolką, lub kodem błędu p0230, przeczytaj artykuł dokładnie do końca, lub sprawdź wnioski.

Następnie gasną te, które są odpowiedzialne za grzanie świec, kontrolka od poduszek, czy ta przypominająca o zapięciu pasów. Zostaje właściwie tylko ładowanie, smarowanie i … i pomarńczowa kontrolka z rysunkiem silnika i literką „K”. Ona powinna zgasnąć na chwilę po odpaleniu silnika. Co jednak jeśli tak się nie stanie ? Właśnie, wtedy mamy problem.

Zapalenie się pomarańczowej kontrolki to (za instrukcją) : „(..) oznacza wystąpienie usterki w pracy układu wtrysku, zapłonu lub układu oczyszczania spalin (w zależności od kraju). Należy jak najszybciej skontaktować się z ASO CITROEN”. Oczywiście samo jej świecenie nie byłoby może niczym nadmiernie denerwującym, ale fakt że wraz z jej zapaleniem samochód traci na pewno z 50% mocy już tak.Wiadomo – w nowszych samochodach obecna jest dość powszechnie elektronika. Jest to dobre i nie dobre rozwiązanie. Ale skoro chcemy mieć coraz to mniejsze spalanie, coraz wydajniejszy silnik i coraz lepszy komfort jazdy, jest  nieunikniona. Wyobraźmy sobie całkiem hipotetycznie, że wszystkie tego typu układy są mechaniczne, i nagle któryś się psuje. Jak teraz dojść do tego co się zepsuło ?

Teoretycznie w wypadku wymienionego wcześniej citroena (chodź oczywiście elementy nie są tylko mechaniczne, np. elektrowtryski) wystarczyłoby podłączyć go pod komputer z Lexią i byłoby mniej więcej wiadomo co jest problemem. Niestety, nie posiadałem tego interfejsu. Dlatego, zakładając z góry, że pomoc z instrukcji, brzmiąca” ASO CITROEN”, to raczej dość droga impreza, zaczęły się poszukiwania na własną rękę.

Po pierwsze, diagnoza

Założyliśmy, że problemem jest paliwo. Najpierw całe zostało spuszczone a filtry wymienione, zalany został do paliwa dodatek czyszczący układ. Później w googla, wpisane zostały takie hasła jak :” pomarańczowa kontrolka spadek mocy, pomarańczowa kontrolka złe paliwo” itp. Internetowa diagnoza zdała się naprowadzić nas na jedną poważniejszą diagnozę. Zapchane sitko na regulatorze od pompy wysokiego ciśnienia (w skrócie pompy WC, lub pompy HP). Wygląda on mniej więcej tak:

Regulator Pompy WC

Oczywiście wiadomo, że nie kupuje się takiej części tylko na podstawie diagnozy z googla. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić jeszcze samochód pod jakimś komputerem. Niestety nie wiem do końca jakim interfejsem sprawdzał samochód mechanik. W każdym razie wynik badania dał między innymi błąd p0230. Komunikat tłumaczący kod błędu, mówił zaś o ” Za niskim ciśnieniu”,i ogólnie awarii układu paliwowego. Czyli, wszystko by się zgadzało. Paliwo zatkało sitko na regulatorze, i nie ma ciśnienia. Samo czyszczenie regulatora niestety nic nie dało.

Kupujemy części i znajdujemy problem

Następnym krokiem było kupienie teoretycznie zepsutej części do samochodu. Po zamontowaniu jednak, okazało się, że kontrolka… świeci się dalej. W tym momencie była chwila zawahania i chęci oddania samochodu do serwisu, aż tu nagle tato zauważa.. luźną kostkę elektroniczną na rozdzielaczu paliwa do której podłączone są wtryski (nie wiem jak nazywa się to fachowo). A rozwiązaniem problemu było jej dociśnięcie (co nie było łatwe,ze względu na utrudniony dostęp). Po odpaleniu, silnik mimo kontrolki wszedł od razu na obroty. Sama kontrolka zgasła po 3-4 uruchomieniach, z czego wynika, że komputer nie wymagał do tego kasowania błędów.

Uszkodzona kostka elektroniczna

 Wnioski

Silniki z dużą ilością elektroniki są mądre. Często potrafią uchronić nas przed poważniejszą usterką, czy poinformować nas  o swoich problemach. Do diagnostyki takich samochodów warto kupić sobie odpowiedni interfejs, tak aby móc samemu je diagnozować. W tym przypadku problemem nie było wcale złej jakości paliwo, był to po prostu zwykły zbieg okoliczności. Warto też nie myśleć „wysokopoziomowo”. Jeśli kupiliście niedawno samochód i coś się popsuło, zacznijcie od tych najprostszych rzeczy. Jak to mawiają, często diabeł tkwi w szczegółach.

Sprawdź też

sac tutorial