Własna animacja startowa w androidzie

Być może ktoś z was kiedyś zastanawiał się, czy zwykłą i prostą animację startową można zamienić na swoją. Otóż można, już tłumaczę jak to zrobić.

Założenia

Przede wszystkim musimy zacząć od niezbędnych założeń, potrzebujemy:

 • Urządzenia z androidem, które będzie mieć dostęp do konta uprzywilejowanego użytkownika ( root). Aby to zrobić z reguły trzeba odblokować bootloader, co zwykle kończy się również utratą gwarancji na telefon.
 • Programu, za pomocą którego stworzymy własną animację.

Tworzymy animację

Na samym początku musimy uzmysłowić sobie gdzie znajduje się plik z obecną animacją. Jego położenie to /media/system/bootanimation.zip.  Proponuję korzystając z odpowiedniego managera , przekopiować plik na komputer i otworzyć go. Wewnątrz powinniśmy znaleźć 2 lub 3 pliki o nazwach:

 1. part0  – początkowa część animacji, zazwyczaj nie wchodząca w pętlę
 2. part1 – druga , zapętlająca się cześć – może zdarzyć się, że ma u nas tego folderu
 3. desc.txt – plik ze wskazówkami, jak urządzenie ma korzystać z animacji

Osobiście proponuję, aby nie zmieniać w swoim projekcie tego szablonu i oprzeć się na nim. Otwórzmy teraz plik desc.txt. W przypadku nexusa 4 z aktualną wersją CM wewnątrz zobaczymy coś zbliżonego do tego:

Pierwsze 2 parametry 768 odpowiadają za rozdzielczość animacji. Kolejny, wskazuję liczbę klatek na sekundę. W drugiej linijce zapis mówi zaś o tym, aby urządzanie odtworzyło animację (play) jeden raz, z zerowym opóźnieniem z folderu part0. Linijka numer trzy, wskazuje aby odegrać animację (p) w pętli z zerowym opóźnieniem z folderu part1.

Znając teraz  parametry dla swoje urządzenia, możemy przejść do tworzenia animacji.Zacznijmy od rzeczy , która zdecydowanie jest najważniejsza. Musimy mieć pomysł, a później według niego stworzyć animację. Do samego procesu tworzenia proponuję użyć Adobe Flash Professional, którego można pobrać stąd:

Adobe Flash Professional CC

Postaram się teraz po krótce i ogólnikowo wytłumaczyć jak zrobić własną animację na przykładzie mojej.Jest to animacja,która będzie zapetlona przez cały czas ładowania urządzenia ( w pliku bootanimation.zip nie będzie folderu part 1) .Zaczynamy:

 • Po uruchomieniu programu, wybieramy dowolną opcję przy starcie, a następnie naciskamy crtl + n  i tworzymy nowy projekt, na podstawie ustawień z pliku desc.txt obecnej animacji.
Przykładowa zakładka

 

 • Następnie możemy po prawej stronie, we właściwościach zmienić sobie kolor tła, i możemy zabrać się za dodawanie nowych warstw. U mnie na pierwszej warstwie wylądowała literka „P”, a na drugą zaś zaimportowałem stworzoną w photoshopie kropkę.
 • Teraz klikamy prawym na  warstwie, która ma się poruszać ( u mnie warstwa z kropką) i wybieramy: „Dodaj klasyczną linię pomocniczą ruchu”.
 • Przechodzimy na nową warstwę, i rysujemy pomocniczą linię ( w moim przypadku owal).
 • Następnie wracamy do warstwy z obiektem i przeciągamy go na linię (tak aby zahaczyło nam się o niego małe kółeczko w środku).
 • Klikamy teraz na pierwszej klatce i wybieramy: „Utwórz klasyczną animację”
 • Przechodzimy na klatkę np. 100, gdzie na każdej z warstw naciskamy F5
 • Przechodzimy do klatki np. 50 , na warstwie z ruchomym obiektem i przesuwamy go do połowy drogi którą ma pokonać, następnie przechodzimy do 100 i powtarzamy operację.

Po wykonaniu tych kroków, powinniśmy mieć gotową animację. Teraz wybieramy Plik -> Eksportuj -> Eksportuj Film… Następnie zmieniamy nazwę na np. 1.jpg i zapisujemy. W wybranym przez nas folderze powinna już istnieć sekwencja obrazków. Teraz wystarczy już tylko umieścić ją w folderze part0, oraz zmodyfikować plik desc.txt. W moim przypadku wyglądał on tak:

Teraz oba pliki pakujemy do  archiwum o nazwie bootanimation.zip , i wrzucamy je na telefon do /system/media. Musimy pamiętać aby zmienić jeszcze uprawnienia dostępu do pliku na rw-r–r–.

Mam nadzieję, że w jakiś sposób naprowadziłem cię na to,jak zmienić animację. Poniżej udostępniam pliki swojego projektu do pobrania:

Pliki źródłowe

Sprawdź też

sac tutorial