Programowanie Atmega328-PU przy pomocy Arduino

Witajcie, dziś postaram się wam przedstawić prostą i szybką metodę na wypalenie bootloadrea, oraz zaprogramowanie mikro-kontrolera atmega328-pu. Jak wiadomo, mikroprocesory bez wgranego bootloadrea są droższe, nie warto jednak w nie inwestować, skoro można przeprowadzić taką operację samemu. Mimo tego, że internet jest pełen porad na ten temat, mi osobiście było bardzo ciężko znaleźć tą właściwą. Dlatego własnie postanowiłem opisać swoją tutaj.

Po pierwsze- przygotowanie

Najpierw musimy ściągnąć bootloader do Atmegi:

Bootloader do Atmega 328-PU

Następnie rozpakowujemy go do do /hardware/arduino/bootloaders/atmega/.  Póżniej na końcu pliku /hardware/arduino/boards.txt dodajemy następujący wpis:

Po drugie – podłączanie

Podłączamy Amtegę wg. schematu:

Schemat podłączenia Atmegi

 

Następnie wchodzimy do programu obsługującego Arduino i kopiujemy na niego program, który zmieni go w programator ISP. W tym celu wybieramy: Plik -> Przykłady -> Arduino as ISP i ładujemy program na urządzenie. Następnie wchodzimy w Narzędzia ->Płytka  i wybieramy naszą wersję Atmegi, po czym Narzedzia -> Programator  i wybieramy Arduino as ISP. Na końcu wchodzimy znów w Narzędzia-> Wypal Bootloader. Wypalanie zajmie chwilkę. Natomiast gdy już się zakończy, możemy spokojnie w miejsce kodu wybranego z przykładów, wkleić to co chcemy zaprogramować, i przesłać na mikro-kontroler.Trzeba pamiętać o tym,że bootloader wypala się tylko raz, później tej czynności nie trzeba już powtarzać.

Sprawdź też

sac tutorial