Pierwszy ekran wyboru

Dzisiejsza instrukcja będzie nieco krótsza i dotyczyć będzie rozszerzenia naszego poprzedniego programu z tego wpisu o klika linijek kodu odpowiedzialnych za stworzenie ekranu. Nasz tworzony ekran będzie odpowiadał za umożliwienie nam wyboru wyników wyświetlanych w tabeli w zależności od numeru połączenia i numeru przewoźnika.

Jeżeli szukasz kompletnego kursu online abap od podstaw – zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą: https://saponit.pl/kurs-abap/
  1. Zaczynamy od skopiowania poprzedniego programu. Aby to zrobić, w transakcji se80 klikamy prawym przyciskiem myszy na nasz poprzedni program i klikamy na copy.
  2. W Source Target podajemy ZFSCREEN, a następnie potwierdzamy, następnie zaznaczamy wszystkie check’i i wybieramy swoją paczkę oraz transport.
  3. Następnie do kodu dopisujemy linijkę odpowiadającą za selection screen, oraz całość zapisujemy i aktywujemy. Kod powinien wyglądać tak jak poniżej:
  4. Uruchamiamy teraz program przy użyciu F8. Definitywnie widać,że coś poszło nie tak i nazwy nie są przypisane do parametrów więc wygląda to dość średnio. Cofamy się wiec z powrotem do poprzedniego ekranu przy użyciu klawisza f3.
  5. Wchodzimy teraz w Goto-> Text Elements-> Slection Text 
  6. Następnie przypisujemy tekst do parametrów tak jak na screenshoocie poniżej
  7. Zapisujemy i aktywujemy program przy pomocy kombinacji klawiszy ctrl+s oraz ctrl+ f3. Następnie wracamy do poprzedniego ekranu poprzez naciśnięcie f3, i uruchamiamy program poprzez wybranie f8. Powinieneś zobaczyć ekran zbliżony do tego poniżej:
  8. Spróbuj teraz wybrać parametry z pierwszego pola, kliknij w nie i naciśnij f4. Z okna wybierz interesujący numer połączenia (pamiętaj, że nasze ekrany mogą się różnić ze względu na to że dane do tej tabeli są losowo generowane przez system).
  9. Uruchamiamy program poprzez f8. Teraz wyświetlone będą tylko te wyniki, które spełniają nasz warunek.

Sprawdź też

SAP NPL 7.52 SP04 don’t start

This time I will show you how to fix the issue with your SAP ABAP …