PESA 214M SA135-006
PESA 214M SA135-006

PESA 214M na trasie nr. 309 Kłodzko Miasto-Kudowa Zdrój

czyli Bydgoski szynobus na Kłodzkich torowiskach.

Otóż ostatnio zmobilizowałem się  i postanowiłem zbadać jak Bydgoski szynobus radzi sobie na torach Kotliny Kłodzkiej. A właściwie na  odcinku nr. 309 , którego część przeszła ostatnio modernizację. Mowa tutaj o trasie od stacji  Polanica Zdrój do stacji Kudowa Zdrój (od 10,274 do 39,967 kilometra linii nr. 309), gdyż  była ona jeszcze do niedawna  wyłączona z ruchu .

Mapa linii kolejowych PKP (http://old.pkp.pl/files/mapa_linii_kolejowych.pdf)

Najbardziej interesowała mnie prędkość i trasa przejazdu- wiadomo, szynobus planowo jedzie z Kłodzka do Kudowy przez godzinę i siedem minut (z częstymi ok. 10 minutowymi opóźnieniami), przemierzając w tym czasie 42 km.To o 2 km więcej niż autobus. Podczas gdy PKS przemieszcza tą trasę w  około 45-50 min.  Za pomocą urządzenia GPS, zbadałem przemieszczanie się szynobusa ze stacji Kłodzko Miasto do stacji Kudowa Zdrój. Dla porównania zbadany został również autobus PKS  (zmierzający w  przeciwnym kierunku) . Dane które można uzyskać w ten sposób zawierają takie informacje jak min : przebieg trasy, długość trasy, prędkość.

Analiza danych

Model Szynobusa: PESA 214MB Mińsk 1
Prędkość maksymalna: 144 km/h
Długość: 24 500 mm
Ilość miejsc siedzących/stojących: 60/100
Silnik MTU
Moc silnika: 390 kW

Trasa przejazdu:


Wyświetl większą mapę

Mapę celowo domyślnie przełączyłem w tryb terenu. Teraz bez problemu widać, dlaczego tory są tak bardzo „pokręcone”. Pociąg najnormalniej w świecie omija góry.

Dla porównania, trasa przejazdu szynobusu (kolor czerwony) i autobusu (kolor niebieski) razem:


Wyświetl większą mapę

Poniżej widzicie procentowy wykres prędkości szynobusa względem jego trasy. Jak widać, najczęściej porusza się on z prędkością w przedziale 30-45 km/h. Ogólna średnia jego prędkość wynosi już jedynie 31,5km/h

Niestety nie znalazłem możliwości technicznej, aby ładnie zademonstrować tutaj całą przebytą trasę, dlatego aby zobaczyć całość mojej pracy trzeba pobrać  arkusz programu MS Excel w którym zapisałem wszystkie dane,diagramy i obliczenia:

Arkusz MS Excel z danymi

 Błędy pomiarowe

Nie można nie wspomnieć tutaj o ich występowaniu. Mój odbiornik GPS, nie należy do wysokiej klasy sprzętu, przez co często się one pojawiają. Nie można więc do końca poważnie traktować każdego kolejnego pomiaru. W arkuszu są one lekko zniwelowane poprzez zastosowanie średniej ruchomej. Dzięki temu,co prawda mniej widać przystanki szynobusa, ale są  wyeliminowane pomiary rzędu ponad 150 km/h.

Wnioski

Szynobus jest stosunkowo wolny na tym odcinku z powodu występującego tam ukształtowania terenu. Zarówno silnik pesy, jak i infrastruktura kolejowa, są przygotowane na to,aby pociąg mógł tam poruszać się z większą prędkością.

Jak samemu zebrać dane do takiej analizy?

Może wytłumaczę jak ja to zrobiłem. Trasę do Kłodzka (PKS), badałem za pomocą telefonu. Natomiast trasę z Kłodzka badałem przy użyciu modułu GPS na USB.Dlaczego akurat tak? Otóż nie byłem pewien,czy bateria w laptopie wystarczy na podróż w obie strony, a bardziej zależało mi na zbadaniu szynobusa. Ponadto wykorzystanie GPS na USB gwarantowało w moim przypadku bardziej dokładne odczyty.

Uwaga ! Musisz pamiętać o tym,żeby na początku, przed pomiarami pozostać na chwilę w jednym miejscu. Dzięki temu twój GPS, złapie sygnał z większej ilości satelit i późniejsze wyniki będą dokładniejsze.

Po stronie telefonu:

Screenshot programu GPS Logger

 

Jeśli mamy telefon wyposażony w GPS na którym działa system Android – jesteśmy u celu.Na urządzeniu, wystarczy zainstalować aplikację GPSLogger. Domyślnie moja wersja zapisywała poszczególny punkt z częstotliwością 1 minuty. Aby jednak zwiększyć dokładność odczytu, zmieniłem czas na 10 sekund. Ponadto włączyłem zapis do GPX,KML oraz TXT. Dlaczego ? Głównie ku przestrodze. Pliki nie są duże a doraźnie mają różne wykorzystanie. KML, można na przykład od razu wczytać do Google Earth.

Po stronie komputera:
Screenshot programu GPS TrackMaker

 

Po stronie komputera jest już trochę trudniej, będziemy albowiem potrzebować komputer przenośny z w miarę dobrą baterią,oraz odbiornik GPS np. na USB. Sprzęt tego typu można zakupić na allegro. Ja kupiłem swój za ok 100zł, jest to urządzenie oparte na chipsecie SkyTraq. Nie jest ono  wysokiej klasy i charakteryzuje się błędami pomiarowymi, jednak gubi ono sygnał o wiele rzadziej od telefonu – a to było niemalże kluczowe przy wykonywaniu pomiarów w terenie na którym porusza się PESA. Najważniejsze jest aby odbiornik był zgodny z formatem NMEA.

 Na zakończenie

Mam nadzieje,że zaciekawiłem was trochę danymi dotyczącymi połączenia. Gdyby ktoś chciał spojrzeć w pliki źródłowe, to są one dostępne do pobrania tutaj:

Pliki źródłowe

Sprawdź też

How to install DWF on SAP Hana Express

Hello all, Last time, during opens course „Modern Data Warehousing with SAP BW/4HANA”, I learned …