Nowości w ABAPie 7.52

Witajcie po przerwie,

Przeglądając dziś forum blogs.sap.com natknąłem się na artykuł dotyczący zmian które wprowadzone zostaną do języka programowania ABAP w wersji 7.52. Mały skrót zmian, przedstawiam wam w tym wpisie. Jeśli chcecie przeczytać oryginalny dokument, zapraszam pod ten adres.

Eclipse

Od jakiegoś czasu w świecie SAPa następuje powolne przeniesienie narzędzi i funkcjonalności z SAP GUI do eclipsa, trend ten został podtrzymany i w ABAPie 7.52 zobaczymy następujące zmiany:

  1. Source-based database table editor – prawdopodobnie tekstowy edytor tabel, czyżby przyszły następca popularnego DDIC’a ?
  2. Form-based ABAP package editor – dotychczas pełna obsługa paczek w eclipsie ograniczała się do SE80,  teraz będzie można zrobić to za pomocą specjalnej funkcji w eclipse.
  3. Run ABAP program on console – zupełnie nowa eclipsową funkcjonalność umożliwiającą uruchomienie programu w „konsoli”. Wynik działania programu nie będzie musiał już być więc przedstawiany w raporcie.

Wsparcie dla typów wyliczeniowych

Jeśli nie wiesz czym są dokładnie typy wyliczeniowe, to zapraszam do zapoznania się z tym linkiem.

Inne rozszerzenia języka

Wśród pozostałych nowości znalazły się również takie rozszerzenia jak specyfikacja wiadomości w przypadku osiągnięcia wyjątku, przypisywania wartości czy wirtualnego sortowania wewnętrznych tabel.

Zmiany w OpenSQL

ABAP jak powszechnie wiadomo operuje na języku OpenSQL. Zmodernizowana wersja języka będzie obsługiwać więcej poleceń, takich jak na przykład rozszerzone operatory porównań, zmiana dotychczasowego FOR ALL ENTRIES, czy limit rezultatów w przypadku tgzw. podzapytań.

Resztę zaawansowanych możliwości OpenSQL przedstawiono w postaci poniższego obrazka. Zwiększanie funkcjonalności Open SQL bierze się z długofalowej perspektywy firmy, w której język ten ma służyć głównie jako backend, ponieważ UI w nowych produktach SAP takich jak S/4HANA dostępny jest w postaci web interface.

ABAP Code Analysis Tools

Ostatnią ważną przedstawioną funkcjonalnością w ABAPie 7.52 ma być obsługa ABAP Code Analysis Tools.

Narzędzie to ma być odpowiedzialne za sprawdzanie kodu pochodzącego z różnych produktów firmy SAP. Jest ono tworzone na bazie dawnego SCI.

Czy ABAP będzie jak COBOL ?

Od jakiegoś czasu wiele developerów ABAPa na całym świecie zastanawia się, czy język ten przypadkiem nie zostanie powoli wygaszony przez SAP. Ostatnio wprowadzane nowe produkty i rozwiązania bazują bowiem coraz częściej na rozwiązaniach opartych o Javę czy JavaScript, szczególnie mocno developerzy odczuli fakt „porzucenia” przez SAP w momencie kiedy uruchomiono Sap Cloud Platform. Niedawno jednak na SAP TechEd 2018 pojawiła się informacja o wprowadzeniu ABAPa również do chmury – można o tym poczytać pod tym linkiem (niestety nie można jeszcze testować, będzie to możliwe od przyszłego roku). Myślę, że zestawiając ze sobą tą informację z nowościami w 7.52 możemy dojść do wniosku że wszystko jest w jak najlepszym porządku i że ABAP IS NOT DEAD.

Sprawdź też

sac tutorial