Krótka relacja – CEBIT 2017

CeBit – targi informatyczne oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii (m.in. w telefonii komórkowej i artykułach RTV) organizowane corocznie w połowie marca (od 1986) w Hanowerze w Niemczech, odwiedzane przez miliony zwiedzających. Tak właśnie brzmi peła definicja targów pochodząchych z wikipedii, a co się kryje na targach i czy warto je odwiedzić moim zdaniem ? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

PS. Zrobiłem małą gifrelację z wyjazdu (za mało materiału na yt), lecz waży ona 80 mb,dlatego lepiej jest objerzeć ją po przeczytaniu całego wpisu, kiedy już się załaduje.

Logistyka wyjazdu

Z uwagi na moje wykształcenie ten rozdział musi znaleźć się w tym wpisie. Z Wrocławia do Hanoveru, gdzie odbywa się CeBit jest około 600 km wybierając trasę zaznaczoną na mapie:

Sama droga jest bardzo w porządku a remonty przedstawione na mapie nie były aż tak bardzo uciążliwe. Jedynym sporym minusem jest Polski odcinek autostrady A2 w kierunku Hanover-> Wrocław gdzie jest sporo ograniczeń do 80 km/h, a nierówności na drodze potrafią wprawić w irytację. Poza tym całą trasę da się przejechać szybko, i to nie tylko ze względu na brak limitów prędkości na autostradach, ale również dużą przepustowość Niemieckich dróg na których w szczytowych momentach jeden pas zajęty był z reguły w większości przez samochody ciężarowe, a osobówki mogły sprawnie poruszać się po dwóch pzostałych.

SAP na Cebicie

Nie ukrywam, że jednym z głównych powodów wyjazdu na targi była chęć zobaczenia prezencji SAPa. Od początku startu w „daj się poznać” uważałem dodatkowo, że wyjazd będzie można w jakiś krótki, fajny sposób zrelacjonować na blogu. Jeżeli chodzi o stoisko, zdecydowanie się nie zawiodłem – było to jedno z większych na targach, zbudowane z rozmachem i wieloma mniejszymi stoiskami na których można było poznać produkty i usługi firmy. Była możliwość porozmawiania z przedstawicielami firm wdrażającymi wybrane technologie, przetestowania VR od SAPA, posłuchania prelekcji, czy nawet wypicia kawy w SAPowym barze. Targi były też zdecydowanie zdominowane przez gadżety od firmy – żółte torby, które były widocznie nie tylko hali numer 3, lecz również we wszystkich pozostałych.

Dużo ciekawych technologi z możliwością przetestowania

Tak można krótko podsumować całość, na targach bowiem trudno nie znaleźć czegoś dla siebie – od usług softwarowych przez drony, serwery, światłowody, vr, czy urządzania wspomagające produkcje, wszystko w mniejszym lub większym stopniu było tam widoczne. 

Na przyszłość zdecydowanie postaram się zarezerwować na wyjazd więcej czasu, bo niespełna 4 h „zwiedzania” to zdecydowanie za mało, żeby na spokojnie objeść wszystkie stoiska i przede wszystkim odstać swoje w kolejkach. W trakcie pobytu udało mi się na przykład założyć pierwszy raz okulary VRowe, niestety rzeczywistość która była za pomocą nich prezentowana nie przemawiała do mnie zbytnio – było to po prostu zdjęcie sferyczne, które chyba nie do końca zachęciło mnie do korzystania z technologi. Natknąłem się tam też na pokaz dronów, a właściwie systemów mających na celu zabezpieczenie przed zderzeniem z przeszkodą, nie powiem zrobiło to na mnie większe wrażenie, tym bardziej, że mam już na swoim koncie kolizję z budynkiem. Zwiedziłem też stoisko DJI, na którym można było poznać najnowsze produkty firmy.

Na koniec przy wyjściu miałem okazję nauczyć się też składania hełmu z origami przy użyciu okularów podobnych do Google Glass, i muszę powiedzieć że w tym przypadku technologia ta okazała się niezastąpiona ponieważ mimo że w pracach manualnych jestem dość słaby, to udało mi się niemalże idealnie odwzorować przykład.

Czy było warto?

Na koniec odpowiedź na pytanie które może stawiać sobie większość z was, czy warto było brać wolne i wyjeździć 60 litrów paliwa w jeden dzień ? Otóż moim zdaniem tak. Czy w przyszłości pojawię się jeszcze na targach – myślę że tak z tym że zarezerwuje sobie więcej czasu na ich zwiedzanie.

PS. Jak byście kiedyś wypełniali formularz rejestracyjny na Cebit to nie wpisujcie Polskich znaków, jak widać po mojej plakietce nie warto było.