Jak zainstalować SAPa żeby nauczyć się ABAPa

Cześć !
To jest poradnik dla kompletnych laików, dlatego też tytuł jest bardzo skrótowy. Co bowiem oznacza instalacja SAP-a ?  SAP (Systemanalyse und Programmentwicklung) jest nazwą firmy, powstałej w 1972 roku w Waldorfie zajmującej się tworzeniem oprogramowania. Zachęcam, żeby poczytać więcej o niej tutaj. Dziś chciałem pokazać Ci prosty sposób na instalację systemu SAP NetWeaver, który to umożliwi Ci naukę programowania w języku ABAP, który jest wykorzystywany w produktach firmy SAP, takich jak np. SAP ERP. W internecie można znaleźć sporo poradników dotyczących instalacji tgzw. miniSAP – czyli SAP NetWeaver w wersji 7.0* , poradnik ten dotyczmy natomiast instalacji dużo nowszej wersji 7.50, rozbudowanej dodatkowo o hurtownię danych SAP BW. Do poradnika nakręciłem też krótki wideotutorial, który zamieszczam wam na końcu.

Jeżeli szukasz kompletnego i aktualizowanego kursu online abap od podstaw – zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą: https://saponit.pl/kurs-abap/

Co będzie  potrzebne ?

 • Komputer ze sporą ilością pamięci RAM – najlepiej minimum  16 GB,
 • Około 150 GB wolnej przestrzeni na dysku,
 • Virtualbox, do pobrania np. stąd,
 • SAP NetWeaver do pobrania stąd,
 • Jedna ze wspieranych wersji systemu linux, poradnik bazuje na OpenSuse,
 • Minimum wiedzy z posługiwania się linuxem i virtualboxem,
 • Około 1,5 godziny wolnego czasu
W przypadku naszego ustawienia, będziemy używać połączenia za siecią NAT z użyciem przekierowania ważnych portów, można jednak również użyć połączenia internal-host.

Zaczynamy

 1. Na początku ściągamy wszystkie potrzebna rzeczy wymienione powyżej i instalujemy Virtualbox, następnie tworzymy maszynę na której uruchomimy OpenSuse. Podczas tworzenia maszyny warto zwiększyć ilość pamięci RAM, natomiast jeszcze przed instalacją systemu, w ustawieniach zwiększyć ilość dostępnych procesorów, skróci to czas instalacji.
 2. Po zamontowaniu płyty i uruchomieniu wirtualnej maszyny wyświetlona zostanie lista, z której wybieramy instalację systemu.
 3. W kolejnym kroku akceptujemy postanowienia licencyjne.  Ważne, żeby nie zmieniać tu języka systemu i pozostawić angielski.
 4. Krok Installation Proposal pozostawiamy bez żadnych zmian, natomiast w Suggested Partitioning  kilkamy w „Edit Proposal Settings” a następnie zmieniamy opcje tak jak na poniższym obrazku. Dzięki tym zmianą podczas instalacji zostanie utworzona jedna duża partycja zamiast kilku mniejszych, co pozytywnie wpłynie na efektywność zarządzania miejscem na dysku nowej maszyny.
 5. Jeżeli chcemy aby data i godzina w systemie maszyny wirtualnej były takie same jak w systemie w którym uruchamiamy virtualbox, to warto zmienić region na Europę, oraz strefę czasową na Polskę.
 6. Kolejnym krokiem jest wybór środowiska graficznego, w poradniku został użyty Gnome.
 7. Podajemy nazwę użytkownika i hasło, resztę opcji można pozostawić bez zmian.
 8. W kolejnym oknie należy wyłączyć firewall i włączyć obsługę ssh. Zmiana tych opcji odbywa się poprzez klikanie w podkreślone zielone wyrazy enable/disable. Efekt końcowy powinien wyglądać tak jak na obrazku poniżej.
 9. Następnie należy tylko potwierdzić instalację i czekać na jej ukończenie.
 10. Po instalacji odmontowywujemy płytę, lub wybieramy w menu „Boot from hard disc” i jeżeli instalacja przebiegła dość pomyślnie to chwilę później powinniśmy zobaczyć poniższy ekran.
 11. Po instalacji klikamy w górnym rogu na Activities.
 12. W górnym menu wyszukujemy aplikację terminal i uruchamiamy.
 13. Instalujemy pakiety uuidd i nano przy pomocy zypper.
 14. Teraz należy wyedytować plik hostname i zmienić nazwę hosta.
 15. Wymazujemy zawartość pliku i wpisujemy vhcalnplci, po czym zapisujemy za pomocą ctrl + w i potwierdzamy.
 16. Wchodzimy teraz w ustawienia virtualbox, i wybieramy współdzielenie folderów.
 17. Dodajemy katalog w którym znajduje się rozpakowana wersja SAP Netweaver.
 18. Następnie restartujemy komputer. Po ponownym uruchomieniu przy użyciu komendy hostname możemy sprawdzić czy nazwa hosta uległa zmianie, natomiast przy użyciu komeny ifconfig sprawdzamy adres ip dla interfejsu eth0. Adres ten jest ważny ze względu na to, że musi się znaleźć w edytowanym przez nas w kolejnym punkcie pliku hosts, oraz będzie potrzebny też przy przekierowaniu portów w dalszej części poradnika.
 19. Następnie edutujemy plik hosts przy użyciu  i dopisujemy na końcu linijkę.
 20. W kolejnym kroku musimy przejść do folderu /media/nazwa_folderu_udostepnionego , następnie nadać prawa do uruchomienia plikowi install.sh przy pomocy chmod a na końcu uruchomić instalację.
 21. Potwierdzamy pierwszy krok enterem, a następnie  czytamy licencję przesuwając linijki przy użyciu spacji, po czym zatwierdzamy przez wpisanie yes, podczas podawania hasła należy pamiętać żeby miało ono 8 znaków, i zawierało duże i małe litery oraz cyfry.
 22. Instalacja trwała u mnie około 20 minut, a po jej zakończeniu powinniśmy zobaczyć komunikat zbliżony do poniższego.
 23. Jeżeli instalacja przebiegłą bez błędów to na naszej wirtualnej maszynie działa właśnie SAP Netviewer, możemy przejść teraz do instalacji sap gui, która jest dostępna w jednej w folderów z pakietu.
 24. Po instalacji, w oknie virtualbox klikamy na naszą instalacje OpsenSuse i w ustawieniach wybieramy Network, a następnie Port Forwarding.
 25. Następnie ustawiamy zasady przekierowania portów tak jak poniżej.
 26. Uruchamiamy teraz zainstalowaną wcześniej aplikację SAP Logon i wybieramy ikonę tworzenia nowego połączenia.
 27. Potwierdzamy kolejne kroki aż do ekranu poniżej, który uzupełniamy w taki sam sposób.
 28. Teraz poprzez dwuklik na wybrane połączenie możemy otworzyć połączenie z naszą instalacją SAPa.
 29. Jeżeli wszystko poszło w porządku to naszym oczom powinno pjawić się okno takie jak poniżej. Możemy teraz zalogować się do systemu np. na użytkownika: Developer, hasło: Appl1ance,  Client: 001 
 30. Gratulacje ! Masz właśnie zainstalowaną swoją własną instalację systemu SAP.
 31. Jeżeli wyłączysz swoją maszynę wirtualną, to po jej stracie musisz na nowo uruchomić swoją instalację SAP. Aby to zrobić należy najpierw zalogować się jako użytkownik npladm. Można to zrobić wykonując polecenie:  su -l npladm,  po czym podać hasło, którego używaliśmy podczas instalacji, a następnie wywołać polecenie startsap ALL

Wideo poradnik

Gdyby coś poszło nie tak i ktoś nie mógł by się odnaleźć to zamieszczam jeszcze poniżej krótki poradnik wideo, w którym wszystko jest również przedstawione krok po kroku.

Ważne linki

Na koniec, zamieszczam jeszcze ważne linki które mi pomogły podczas tworzenia tego poradnika, mogą one pomóc gdyby coś było niejasne.

Gdybyście mieli jakieś uwagi,problemy, czy znaleźli błąd to zachęcam do komentowania.

Sprawdź też

SAP NPL 7.52 SP04 don’t start

This time I will show you how to fix the issue with your SAP ABAP …