Hacking dronów, czyli przejmij sobie bezzałogowca

Kilka dni temu przygotowywałem prezentacje na studencką konferencję Mod-Log 2015 i zastanawiałem się nad tematem. Wybór padł ostatecznie na bezpieczeństwo przesyłek kurierskich wysyłanych za pomocą statków bezzałogowych. No właśnie, jak to właściwie jest z tymi dronami ? Czy przesyłki z allegro, albo pizza powinny do nas docierać drogą powietrzną? Jak przejąć sobie taki statek? – krótkiej odpowiedzi na te pytania postaram się udzielić poniżej.

Kto i jak?

Obecnie statki bezzałogowe, które mają służyć do dostaw paczek testują firmy kurierskie takie jak np. DPD czy UPS, oraz prekursor – duży sklep internetowy Amazon. Są to zazwyczaj małe ładunki, zapakowane w sposób, który uniemożliwia im łatwe przemieszczanie się po opakowaniu.

Budowa statków powietrznych

Każdy popularny bezzałogowy statek powietrzny zbudowany jest z kilku stałych elementów. Są to:

 1. Rama
 2.  Silniki bezszczotkowe. W zależności od konstrukcji będziemy potrzebować 4,6,lub 8 silników
 3.  Elektroniczne regulatory obrotów do silników bezszczotkowych
 4.  Śmigła
 5.  Kontroler (główny komputer)
 6.  Akumulator zasilający oraz ładowarka Li-po
 7.  Podwozie
 8.  Zestaw zdalnego sterowania (Nadajnik + odbiornik)
 9.  Galanteria elektroniczna(wtyki, przewody, szybkozłącz ki, oświetlenie LED)
 10.  Gimbal (opcjonalnie)

Nie bez powodu na powyższej liście pogrubiony jest zestaw zdalnego sterowania,  system ten jest z reguły bezprzewodowy i to dzięki zrozumieniu istoty działania tego protokołu komunikacji możemy osiągnąć kontrole nad bezzałogowym statkiem powietrznym

Przykład

Oczywiście nie wszystkie statki powietrzne są tak samo podatne na taki atak. Wszystko zależy tak naprawdę od wykorzystywanej częstotliwości, oraz zastosowanych zabezpieczeń.

Poniżej wklejam wam filmik opisujący, jak można łatwo przejąć drona AirDrone:

Jest to zdecydowanie jeden z prostszych przypadków. Co jednak jeśli chcielibyśmy przejąć inne urządzenie, na przykład DJI Phantom?

Tutaj sytuacja nie jest już aż tak prosta. Aby tego dokonać należy najpierw uświadomić sobie jak wygląda komunikacja w urządzeniu:


Jak widać na wyjściu mamy CYRF6936, aby więc porozumieć się z dronem zamiast jego właściwego sterowania potrzebujemy układ podobny do poniższego:

 

Teoretycznie, będąc w posiadaniu tak zbudowanego urządzenia, będziemy w stanie przechwycić wysyłane do drona informacje. Z pomocą przyjdzie nam również odpowiednia aplikacja z github’a.

Github noahwilliamsson

Tym samym wiecie już czego potrzeba,żeby przejąć 2 rodzaje popularnych bezzałogowców. Odpowiadając na pytanie postawione na początku artykułu – uważam, że dorny wykorzystywane przez firmy kurierskie będą również bardzo podatne na tego typu ataki, co w najlepszym przypadku skończy się dla nas tylko oczekiwaniem 2 razy na przesyłkę.

Źródła:

 1. http://abc-rc.pl/Budujemy-Drona
 2. http://www2.cs.uidaho.edu/~oman/CS536/TeamReaperDroneSummaryAbridged.pptx

Sprawdź też

Xcode 9 and cordova on SAP Hat issue

Hi Guys, Last time Apple make some changes in their policy so you will probably …