#8 – Generujemy dane w ABAPie

Od około 10 minut na moim gicie gości nowy update aplikacji Courier Services. W najnowszym commicie, pojawił się nowy program służący do generowania danych do tabeli. Stało się tak ponieważ nie mogę wciąż połączyć się ze swoją bazą danych oracle.Schemat bazy wygląda tak jak na poniższym obrazku.

Kod programu wklejam też poniżej, przejdźmy do krótkiego omówienia.

W programie wykorzystałem dwa sposoby możliwości uzyskania randomowej liczby całkowitej. Jeden z nich to wykorzystanie modułu funkcyjnego, drugi zaś to wywołanie metody klasy. Ponad to, w tabeli trzymane są dane send_from i send_to na podstawie tabeli but000, więc aby wygenerować odpowiednie ID, musiałem użyć funkcji dodawania zer, tak aby całe pole char zostało zajęte.

Wykorzystałem tutaj też dość rzadko spotykaną metodę generowania danych na podstawie stringa, która wydaje się być dużo bardziej pogmatwana niż stworzona po prostu w PLSQL.

Dane w but000 też będą wymagać uzupełnienia, gdyż obecnie znajduje się tam tylko kilka klientów, nie wiem jednak czy będzie kolejny wpis poświęcony temu wydarzeniu – myślę,że będzie to zależało od tego czy zadanie to będzie się mocno różnić od tego.

To już koniec na dziś, zapraszam was tutaj też jutro – być może pojawi się tu pierwsza cześć poradnika dotycząca stworzenia serwisu z oDaty.

Sprawdź też

#12 – Hana jako sourcesystem

Witajcie w kolejnym tygodniu zmagań z DSP 2017. Otóż udało mi się w tym tygodniu …