Daj się poznać 2017 – roadmap

Witajcie ponownie,

Dziś dalsza część opisu „Analizera danych”, który swoją nazwę już niebawem zmieni na SAP Courier Services. SCS ma być aplikacją która ma posiadać proste funkcjonalności do zarządzania firmą kurierską, wraz z możliwością śledzenia paczek przez potencjalnych odbiorców. Całość będzie działała opierając się na schemacie który opublikowałem już w poprzednim wpisie. Można śmiało powiedzieć że projekt jest przesadzony, że dobrane technologie są mocno przeskalowane i oczywiście to wszystko będzie.. prawdą. Jednak za moim kontynuowaniem udziału w dsp2017 nadal przemawiają do mnie dwie rzeczy. Pierwsza i najważniejsza jest taka, że sam do końca nie znam technologi i sposobu działania planowanego przeze mnie przedsięwzięcia i będę mógł wiele się nauczyć. Drugi argument jest prozaiczny, po prostu ciężko było mi wymyślić coś bardziej użytecznego co w  świecie ABAPowym może komuś pomóc.Jedyna rzecz która teraz przychodzi mi mi do głowy to generator fakeowych danych do tabeli, który być może uda się z czasem rozwinąć jako osobny projekt. Może wy macie jakieś pomysły ? Jeżeli tak to dajcie znać w komentarzach.

Dlaczego warto śledzić ten projekt ?

Część z was może dość do wniosku, że bez sensu jest tu zaglądać, bo nie używacie w najmniejszym stopniu żadnej z tych technologi i nie jesteście generalnie nią w ogóle zainteresowani. Być może z pomocą przyjdą mi cyfry, takie jak 24% udział w rynku samych systemów ERP na świecie (pozycja lidera),  nie wspominając choćby nawet o innych rozwiązaniach firmy, również oparte o technologie ABAPowe (a precyzując o SAP SAP NetWeaver), jak np Banking Services. Fakty są takie że produkty SAPowe są wszędzie, a sama firma ostatnio staje się coraz bardziej innowacyjna i może zdarzyć się że prędzej czy później trafisz na coś spokrewnionego z tą technologią w swoim projekcie. Jeżeli dalej nie czujesz się przekonany, pomyśl że zawsze jak będziesz kiedyś rozmawiał ze znajomymi o tych dziwnych językach programowania jak COBOL czy ABAP których udział w rynku to poniżej 2%, to śmiało będziesz mógł powiedzieć że znasz kogoś kto programuje w tej technologi, ba ! nawet kiedyś widziałeś o tym bloga.

Technologie

Nadszedł czas na bardziej szczegółowe przedstawienie technologi wykorzystywanych przeze mnie. Poniżej zamieszczam listę produktów z których zamierzam skorzystać.

Oracle Database

Dane początkowo mają znajdować się domyślnie w bazie danych Oracle. Będzie to prawdopodobnie wersja Oracle Enterprise 12c. Pierwszym krokiem, który chce wykonać w ramach konkursu, jest stworzenie schematu, instalacja bazy i napisanie skryptów generujących dane w PL SQL.

SAP Business Warehouse

Baza danych ma być podłączona do hurtowni danych, którą będzie SAP BW. Hurtownia będzie miała za zadanie przetworzyć zarówno informacje z bazy oracle, jak i z własnych tabelek w DDICu. Na tabelkach operować będzie program napisany w ABAPie, który ma służyć do zarządzania przepływem paczek na najwyższym szczeblu.

SAP Hana

Dane następnie mają zostać zreplikowane do bazy danych działającej w ramach usługi Hana Cloud Platform. Rozwiązanie to ma ułatwić i przyspieszyć dostęp do danych, oraz zapewnić pewną skalowalność.

UI5

Aby wyświetlić informację o statusie paczki wykorzystywany będzie framework Java Script – UI5, stworzony również przez firmę SAP. Można w nim w łatwy sposób przetworzyć dane przychodzące np. w postaci Odaty, która będzie wystawiona przy użyciu tgzw. Java Aplications na Hana Cloud Platform.

Roadmap, GIT i podsumowanie

Kolejność przedstawienia technologi, to też mały i ogólny roadmap SCS. Postaram się do następnego razy wymyślić jakiś sposób żeby agregować wszystkie wpisy dsp2017 na blogu tak, żeby można było je łatwo odnaleźć. Niewkluczone też że do niektórych części powstanie później HOW TO, z opisem jak dokładnie coś zostało wykonane. SAP ma bowiem to do siebie, że nie obsługuje domyślnie GITa, ma on swój system wersyfikacji, a większość rzeczy jest do „wyklikania”, dlatego nawet używane przeze mnie rozszerzenie do gita może niektórych zmian nie rejestrować (chodź będę się starać wszystko wrzucać do transportu i jego pushować).

Sprawdź też

#12 – Hana jako sourcesystem

Witajcie w kolejnym tygodniu zmagań z DSP 2017. Otóż udało mi się w tym tygodniu …