Każdy kto zaczyna swoją przygodę z programowaniem w ABAPie musi poznać DDIC, czym jest i jak się do niego dostać ? Już spieszę z odpowiedzią.
Data DICtionary, jest nimczym innym jak zbiorem elementów które są powiązane z danymi. Raz zdefiniowany obiekt DDIC może być użyty wielokrotnie. Do obsługi obiektów używa się transakcji se11 lub można tworzyć je bezpośrednio spod eclipse. Najczęściej używane elementy to:
- tabela – nadrzędny element spośród wszystkich obiektów DDICowych, przechowywane są w nim dane, tabela utworzona w se16 jest odwzorowywana po stronie bazy danych,
- struktura – najprościej można je sobie wyobrazić jako jedną linię danych z tabeli. Struktury są potrzebne programistą np. w pętlach, gdzie przechodzimy po każdej lini z tabeli,
- data element – obiekt będący rozszerzeniem domeny o etykietę, która jest wykorzystywana później do poprawnego wyświetlania pola np. w ALV grid:
- domena – obiekt bazujący na typie danych (np. string, int, itp), który dodatkowo należy uzupełnić o maksymalną ilość znaków.
Żeby lepiej zrozumieć działanie obiektów bazodanowych w SAP NetVeawer, polecam stworzyć je sobie samodzielnie:
2. Data element ZEMP_NAME – obiekt 1
3. Data element ZEMP_LNAME – obiekt 2, oba data elementy są oparte o tę samą domenę
4. Struktura ZSTR_EMPLOYEES
Tabela

7. Po wykonaniu wszystkich kroków mamy stworzoną pierwszą tabelę globalną. Można teraz wykorzystać ją z dowolnego programu w ABAPie. Warto nadmienić że obiekty DDICowe od ABAPa w wersji 7.5* można też tworzyć i modyfikować bezpośrednio przez eclipse.Aby to zrobić po zainstalowaniu niezbędnych dodatków ze strony https://tools.hana.ondemand.com należy klikając prawym na nasz dodany projekt ABAPowy wybrać New->Other

8. Następie rozwijamy kolejno ABAP i Dictionary i wybieramy obiekt który chcemy utworzyć.Utworzone przez nas obiekty będą wyglądały następująco:
tabela


struktura


data elementy

domena
To wszystko jeśli chodzi o obiekty DDIcowe. W następnym artykule o logowaniu danych wykorzystamy stworzoną tutaj tablę i strukturę.