#4 – Pierwszy Commit

Hej 🙂

Witajcie w kolejnym raporcie z daj się poznać 2017, pisanym z środka Wrocławia przy użyciu Hot-Spota z telefonu (trwa obecnie awaria u mojego operatora – Multimedi). Awaria niby nie duża a zmusiła mnie do małego przekonfigurowania mojej instalacji NetWeavera, tak żeby móc zrobić pusha. W międzyczasie wpadłem też na pomysł żeby w każdym wpisie wstawiać krótką listę rzeczy które udało mi się zrobić. Lista będzie dziś więc prototypowym gościem umieszczonym na końcu wpisu.

Przechodząc do sedna – w ostatnim tygodniu zastanawiałem się w jaki sposób przedstawić w interfejsie powiązanie klientów firmy kurierskiej z nadawanymi paczkami. Dajmy na to, że wiemy iż zaginęła paczka Jana Kowalskiego, nie wiemy jednak jaki jest numer paczki.

Domyślne rozwiązania SAPowe

Ten wpis nie może odbyć się bez delikatnego przedstawienia wam domyślnych sapowych rozwiązań. Otóż firma w swoich systemach domyślnie zawiera pewne standardowe rozwiązania niektórych przypadków biznesowych, które są duplikowane w różnych produktach. Jednym z nich jest przetrzymywanie domyślnie wszystkich klientów w tabeli o nazwie but000. Jest to jedna z podstawowych tabel systemu, która istnieje w systemie już po instalacji. Sama tabela to jednak nie wszystko, wokół but000 jest bowiem zbudowanych bowiem wiele narzędzi ułatwiających pracę z klientami, a jednym z nich jest na przykład transakcja bp, która umożliwia przeglądanie i edycję niektórych informacji o klientach.

Więc co właściwie jest w tym commicie ?

No w commicie to póki co przede wszystkim jest bałagan, ale powolutku, po kolei. To co udało mi się zrobić to rozszerzenie transakcji Business Partnera (t-code bp) poprzez dodanie kolejnej zakładki w której znajduje się „control table” przechowująca numery paczek wysłane przez danego klienta. „Control Table” jest jednym ze sposobów na wyświetlenie tabelki w SAPie, jest to sposób dość stary i wpierany przez ALV Grid jednak wciąż jeszcze czasami używany. Dane o numerze paczki nie są przechowywane w tabeli but000, tylko w osobnej stworzonej przeze mnie. Samo ładowanie danych do tabeli odbywa się w specjalnych modułach funkcyjnych, które odpowiadają za poszczególne kroki działania transakcji. Gdyby ktoś z was chciał się wgłębić bardziej w techniczne aspekty, to instrukcję jak wykonać BDT można znaleźć tutaj, natomiast schemat ładowania modułów dostępny jest tutaj.

Lista i podsumowanie

Poniżej przedstawiam wam więc krótką listę rzeczy które udało mi się zrobić.

  • Stworzyłem tabelę, w której będę przechowywać numery paczek
  • Stworzyłem moduł funkcyjny z nowym ekranem
  • Rozszerzyłem transakcję BP poprzez BDT

Na mojego githuba który jest na razie dość mocno nieuporządkowany, możecie przejść klikając tutaj.  Dzięki za czas poświęcony na czytanie tego posta i do zobaczenia w następnym wpisie 🙂

Sprawdź też

#12 – Hana jako sourcesystem

Witajcie w kolejnym tygodniu zmagań z DSP 2017. Otóż udało mi się w tym tygodniu …