#3 – Waldorf, mam tu problem !

Cześć, dzień dobry, ave, witam serdecznie,

Cały tydzień – dokładnie tyle, ni mniej, ni więcej walczyłem z połączeniem bazy danych do SAP BW. Podchodząc do tematu zapomniałem bowiem, że jakiś czas temu zmieniły się zasady licencjonowania connectora do Oracle, przez co myślę że nie ma go też domyślnie w instalacji SAPa (nie wiem czy był kiedyś, ciężko jest mi to sprawdzić). Błąd na szczęście był łatwy do diagnozy więc zabrałem się szybko za czytanie SAP notes’ów.

Podejście pierwsze

Rozwiązanie – banalne, wystarczy pobrać tylko odpowiedni patch ze stora a następnie go rozpakować i wyeksportować zmienną LD_LIBRARY_PATH. Ale moment, jak pobrać plik z SAP Store ? No właśnie, ja nie mogę. Do pobrania plików ze sklepu sapa potrzeby jest bowiem specjalny S-Użytkownik, którego nie można w łatwy sposób uzyskać. Na szczęście pakiet z connectorem można pobrać też bezpośrednio ze strony Oracle. Pobrane, zainstalowane i …

No nie działa

W sumie nic dziwnego, to nie może być tak proste. Kolejne dwa popołudnia zajęła mi walka z wyeksportowaniem LD_LIBRARY_PATCH wszystkim użytkownikom, bo taka była solucja. A dokładniej rozwiązanie problemu z brakiem biblioteki libnnz11.so, która jest potrzeba do poprawnego działania  dboraslib.so.

Dzień 5

No i w ten sposób mamy sobotę, a ja cały czas mam komunikat błędu w postaci SQL error 1-. Wyczerpuje się również powoli czas, który przeznaczyłem sobie na naprawę tego typu problemów. Dlatego jeżeli do połowy przyszłego tygodnia nie uda mi się naprawić tego błędu, to zmuszony będę wycofać się z zastosowania tej bazy jako źródła danych i wykorzystania do tego celu Hany Express, bądź ASE, na którym pracuje już instalacja.

To tyle na temat Courier Services. Ja zapraszam was tutaj jutro, na kolejną część nauki programowania ABAPa.

Sprawdź też

#12 – Hana jako sourcesystem

Witajcie w kolejnym tygodniu zmagań z DSP 2017. Otóż udało mi się w tym tygodniu …